Dover District Council - Thursday, 3rd May, 2007

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties Time declared
Aylesham Helen BARTOLO Labour Party
Aylesham Linda KEEN Labour Party
Buckland Anne Rose SMITH Labour Party
Buckland John Michael SMITH Labour Party
Buckland Janet Frances TRANTER Labour Party
Capel-le-Ferne Frederick John William SCALES Conservative Party
Castle Nigel John COLLOR Conservative Party
Eastry Nicholas Stephen KENTON Conservative Party
Eastry Stephen Charles MANION Conservative Party
Eythorne and Shepherdswell David Roger LLOYD-JONES Conservative Party
Eythorne and Shepherdswell Jennifer Catherine RECORD Conservative Party
Little Stour and Ashstone Trevor James BARTLETT Conservative Party
Little Stour and Ashstone Susan Scott CHANDLER Conservative Party
Little Stour and Ashstone Steven James SMEE Conservative Party
Lydden and Temple Ewell Roger FRAYNE Conservative Party
Maxton, Elms Vale and Priory Jean Marian MUNT Labour Party
Maxton, Elms Vale and Priory Keith Walter SANSUM Labour Party
Maxton, Elms Vale and Priory Roger Stephen WALKDEN Conservative Party
Middle Deal and Sholden Trevor Antony BOND Conservative Party
Middle Deal and Sholden Adrian FRIEND Conservative Party
Middle Deal and Sholden Suzanne Marie Le Chevalier Conservative Party
Mill Hill Benet Walter BANO Labour Party
Mill Hill Michael Robert EDDY Labour Party
Mill Hill Mark Simon FURNIVAL Labour Party
North Deal Charles Edward KIRBY Conservative Party
North Deal Christopher ROOK Conservative Party
North Deal Julie Ann ROOK Conservative Party
Ringwould Charmian Mary EDWARDS Conservative Party
River Sylvia Ruth NICHOLAS Conservative Party
River Andrew Frank RICHARDSON Conservative Party
Sandwich Bernard William BUTCHER Conservative Party
Sandwich Simon Gary LEITH Conservative Party
Sandwich David Andrew MAYES Conservative Party
St Margaret's-at-Cliffe Ian Henry WARD Conservative Party
St Margaret's-at-Cliffe Paul Alexander WATKINS Conservative Party
St Radigunds Gordon Cowan Labour Party
St Radigunds Kevin Mills Labour Party
Tower Hamlets Diane Gloria SMALLWOOD Labour Party
Tower Hamlets John Howard GOODWIN Labour Party
Town and Pier George James HOOD Labour Party
Walmer Patrick Glyn HEATH Conservative Party
Walmer Paul Stephen LE CHEVALIER Conservative Party
Walmer Christopher James SMITH Conservative Party
Whitfield Peter Alexander LODGE Liberal Democrats
Whitfield Clive John MEREDITH Liberal Democrats