Parish Council Elections - Thursday, 7th May, 2015

Election summary for Parishes
Parishes Elected candidates Elected party or parties Time declared
Alkham Parish Council Dennis Barnard Independent
Alkham Parish Council Anthony Standen Richard Barrier
Alkham Parish Council Neil Henry Burrows
Alkham Parish Council Geoff Hillier
Alkham Parish Council Susan Lees
Alkham Parish Council Fiona Macaskill Independent
Alkham Parish Council Julian Dudley Sandford Mead
Ash Parish Council Chris Busby
Ash Parish Council Michael John Cooper
Ash Parish Council Jan De Bont Independent
Ash Parish Council Graham John Foat
Ash Parish Council Simon David Gregory
Ash Parish Council Jeffrey Loffman
Ash Parish Council Richard Charles Palmer
Ash Parish Council Christopher John Turner
Aylesham Parish Council Caroline Ann Bryan
Aylesham Parish Council Joanne Margaret Cartledge
Aylesham Parish Council Albert Miller
Aylesham Parish Council William George Oliver
Aylesham Parish Council Leon Prescott
Aylesham Parish Council Anthony William Price Independent
Aylesham Parish Council Kay Marie Sutcliffe
Aylesham Parish Council Robert John Thompson
Capel-le-Ferne Parish Council Gemma Kirsty Greening
Capel-le-Ferne Parish Council Christopher Robert Norris
Capel-le-Ferne Parish Council Keith Redvers Pilcher
Capel-le-Ferne Parish Council Julie Ann Shaw
Capel-le-Ferne Parish Council Jayne Trevette Stone
Capel-le-Ferne Parish Council Brian Tutt
Deal Town Council (Middle Deal Ward) Trevor Antony Bond Conservative Party
Deal Town Council (Middle Deal Ward) Marlene Burnham Labour Party
Deal Town Council (Middle Deal Ward) Emma Louise Carr Conservative Party
Deal Town Council (Middle Deal Ward) David Graham Cronk Labour Party
Deal Town Council (Middle Deal Ward) Dominic Edmund Carl Harper Labour Party
Deal Town Council (Mill Hill Ward) Benet Walter Bano Labour Party
Deal Town Council (Mill Hill Ward) Derek Trevor Bond Conservative Party
Deal Town Council (Mill Hill Ward) Michael Robert Eddy Labour Party
Deal Town Council (Mill Hill Ward) Colin Robert Hartley Labour Party
Deal Town Council (Mill Hill Ward) Keith Martyn Lee Conservative Party
Deal Town Council (North Deal Ward) Louise Anne Butler Conservative Party
Deal Town Council (North Deal Ward) Wayne Edward Elliott Conservative Party
Deal Town Council (North Deal Ward) Adrian Friend Conservative Party
Deal Town Council (North Deal Ward) Robert James Frost Conservative Party
Deal Town Council (North Deal Ward) Peter John Inch Labour Party
Denton-with-Wootton Parish Council Bob Akehurst
Denton-with-Wootton Parish Council Thomas William Campbell
Denton-with-Wootton Parish Council Thomas James Gibson
Denton-with-Wootton Parish Council Kathleen Lilian Osman
Denton-with-Wootton Parish Council Derek Alan Theobald
Dover Town Council (Buckland Ward) Gordon Cowan Labour Party
Dover Town Council (Buckland Ward) Neil Thomas Rix Independent
Dover Town Council (Maxton & Elms Vale) Deborah Nicholson Boulares Conservative Party
Dover Town Council (Maxton & Elms Vale) Roger Walkden Conservative Party
Dover Town Council (Maxton & Elms Vale) Peter Wallace Labour Party
Dover Town Council (Maxton & Elms Vale) Miriam Wood Labour Party
Dover Town Council (Rokesley Ward) Christopher John Precious Independent
Dover Town Council (Rokesley Ward) Ronald James Wright Independent
Dover Town Council (St Radigund's Ward) Susan Jane Jones Labour Party
Dover Town Council (Tower Hamlets Ward) Pamela Mary Brivio Labour Party
Dover Town Council (Tower Hamlets Ward) Ann Corke Jenner Conservative Party
Dover Town Council (Tower Hamlets Ward) Veronica Lily Philpott Labour Party
Dover Town Council (Town and Castle Ward) Stewart Andrew Dimmock Conservative Party
Dover Town Council (Town and Castle Ward) Graham Richard Wanstall Independent
Eastry Parish Council Andrew Robert Barwick Independent
Eastry Parish Council Laraine Amanda Bevan-Powell
Eastry Parish Council Sandra Elaine Hooper
Eastry Parish Council Mark Andrew William Jones
Eastry Parish Council Martin John Kemp
Eastry Parish Council Nicholas Stephen Kenton
Eastry Parish Council Margaret Joyce Pemble
Eastry Parish Council Bridgette Elizabeth Read
Eastry Parish Council Nichola Michelle Sadie Wickham
Eastry Parish Council Ann Elizabeth Margaret Wiles
Eythorne Parish Council (Barfrestone Ward) Douglas Malcolm Ledger
Eythorne Parish Council (Eythorne Ward) Reginald Victor Hansell
Eythorne Parish Council (Eythorne Ward) Wendy Hansell
Eythorne Parish Council (Eythorne Ward) Barbara Jane Morgan-Lovett
Eythorne Parish Council (Eythorne Ward) Steve Pellitt
Eythorne Parish Council (Eythorne Ward) Marc Sluder
Eythorne Parish Council (Eythorne Ward) Annette Whitehead
Goodnestone Parish Council Birgit Amelia Compton
Goodnestone Parish Council Andrew John Ellison
Goodnestone Parish Council Michael Thomas O`Sullivan
Goodnestone Parish Council Kevin Paul Phillips
Goodnestone Parish Council Julian Brook Plumptre Independent
Great Mongeham Parish Council Geoffrey Ian Dunne
Great Mongeham Parish Council Peter John Hambrook
Great Mongeham Parish Council Terry Madgwick
Great Mongeham Parish Council Tracy Ridyard
Guston Parish Council Tracey Ann Creed
Guston Parish Council Keith Gowland
Guston Parish Council Leigh Griffiths
Guston Parish Council Karen Louise Husk
Guston Parish Council Scott Morecroft
Guston Parish Council Leanne Margaret Morris
Hougham Without Parish Council David Ash
Hougham Without Parish Council Barry Anthony Barton
Hougham Without Parish Council Andrew Robert Finnis
Hougham Without Parish Council Jodie Ann Milner
Hougham Without Parish Council Don Taylor
Langdon Parish Council Shaun Richard Craft
Langdon Parish Council Antony Peter Minns
Langdon Parish Council Barbara Price-Stephens
Langdon Parish Council Chris Shaw
Lydden Parish Council Robert John Clinch
Lydden Parish Council Richard Anthony Haynes
Lydden Parish Council Paul Holt
Lydden Parish Council Dick Hubbard
Lydden Parish Council Bryan John Merry
Lydden Parish Council Roy Douglas Sewell
Lydden Parish Council Robert Winn
Lydden Parish Council Julia Muriel Woodward
Nonington Parish Council Hugh Ronald Norton
Nonington Parish Council Charmaine Virginia Perrin
Nonington Parish Council Jane Anne Cromwell Vurley
Preston Parish Council Lesley Blake
Preston Parish Council Trevor Edmund Bradley
Preston Parish Council Oliver John Chapman
Preston Parish Council Jill Matthews Independent
Preston Parish Council Jenny Ralph
Ringwould with Kingsdown Parish Council Kerry Barnett
Ringwould with Kingsdown Parish Council David Barrowby Bucknell Independent
Ringwould with Kingsdown Parish Council Doreen Ann Clark Independent
Ringwould with Kingsdown Parish Council Barbara Anne Hansom
Ringwould with Kingsdown Parish Council Nicholas John Jackaman
Ringwould with Kingsdown Parish Council Daniel Richard Johnson
Ringwould with Kingsdown Parish Council Helen Marianne Williams
Ripple Parish Council David Chidley
Ripple Parish Council Robert John Dougill
Ripple Parish Council John Denis Ledger
Ripple Parish Council Daphne Winifred Lee
Ripple Parish Council Keith George Morrison
River Parish Council Beryl Brand
River Parish Council Nick Dixon
River Parish Council Dave Horobin
River Parish Council Dee Horobin
River Parish Council Clive Benjamin Charles Taylor
River Parish Council Mike Webb
Sandwich Town Council (Sandwich North Ward) Jacqueline Lesley Dunay Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich North Ward) Veronica Ann Liote Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich North Ward) Charles Miller Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich North Ward) Carolynne Anne O'Donoghue Liberal Democrats
Sandwich Town Council (Sandwich North Ward) Christopher Linton Trim Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich North Ward) John Jeremy Watts Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) Paul Ivor Carter Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) Richard Alan Daw Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) Jeffrey Edward Franklin Independent
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) John Edward Myhill Gisbey Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) Paul Gordon Greame Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) Mark Winston Moorhouse Conservative Party
Sandwich Town Council (Sandwich South Ward) Maris Brian Trussler Conservative Party
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Coldred Ward) Marien Christine Elgar
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Coldred Ward) Mike Harris
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Coldred Ward) Carole Elaine Pickaver
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Martyn John Cobb Independent
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Barry David Crush
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Robert James Edmond
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Geoffrey William Peagram
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Kevin Thomas Regan
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Iain Alexander Robertson
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Margaret Carole White
Shepherdswell-with-Coldred Parish Council (Shepherdswell Ward) Alan Williams
Sholden Parish Council (Sholden Ward) Carol Mary Kewley
Sholden Parish Council (Sholden Ward) Philip John Marsh
Sholden Parish Council (Sholden Ward) Bruce McGregor McArthur
Sholden Parish Council (Sholden Ward) John Morris
Sholden Parish Council (Sholden Ward) Paul John Robbins
Sholden Parish Council (Sholden Ward) Sandra Mary Wall
Sholden Parish Council (Sholden Ward) Derek Ronald Wanstall
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Robert John Beasley
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Emma Cooke
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Richard John Fagg
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Anthony John Fielding
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Dawn Teresa Maddison
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Terence Raymond Porter
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Tracey Jane Elizabeth Purchase
St Margaret's-at-Cliffe Parish Council Rebecca Simcox
Staple Parish Council Trevor James Bartlett
Staple Parish Council Joanne Clare Bennett
Staple Parish Council Susan Elizabeth Coulson
Staple Parish Council David Alan Facey
Staple Parish Council Philip Harvey Holden
Staple Parish Council John Richard Kirk
Staple Parish Council Neil Thomas McCollum
Stourmouth Parish Council Nick Church
Stourmouth Parish Council Michael William Coleman
Stourmouth Parish Council Janet Susan Jeffrie
Stourmouth Parish Council Stephen Douglas Kirkaldie
Stourmouth Parish Council Christopher Alan Leaper
Sutton Parish Council Graeme David Akhurst
Sutton Parish Council Angela Trixie Calthorpe
Sutton Parish Council Hugh William Densham
Sutton Parish Council Ronald Charles Little
Sutton Parish Council Barbara Ann Merriman
Temple Ewell Parish Council Ian Stuart Dean
Temple Ewell Parish Council Noel Michael Doherty
Temple Ewell Parish Council Lynda End
Temple Ewell Parish Council Robert Handel Hamer
Temple Ewell Parish Council Glenn Charles Mousley
Temple Ewell Parish Council Sue Pilcher
Temple Ewell Parish Council Colin John Smithen
Temple Ewell Parish Council Amy Victoria Stacey
Temple Ewell Parish Council Alison Margaret Worton
Tilmanstone Parish Council David Paul Brazier
Tilmanstone Parish Council David Greenwood
Tilmanstone Parish Council Janet Kershaw
Tilmanstone Parish Council Barbara Jane Morgan-Lovett
Tilmanstone Parish Council Stephen John Pellitt
Walmer Parish Council (Gladstone Ward) Roger Hobbs
Walmer Parish Council (Gladstone Ward) Alison Mary Murphy
Walmer Parish Council (Lower Walmer, St Saviour's Ward) Margaret Jane Johnson Conservative Party
Walmer Parish Council (Lower Walmer, St Saviour's Ward) Suzanne Marie Le Chevalier Conservative Party
Walmer Parish Council (Lower Walmer, St Saviour's Ward) Margaret Ludwig Independent
Walmer Parish Council (Lower Walmer, St Saviour's Ward) David Frederick Skinner Independent
Walmer Parish Council (Lower Walmer, Wellington Ward) Marguerite Julia Beard-Gould
Walmer Parish Council (Lower Walmer, Wellington Ward) Roger Ernest Evans
Walmer Parish Council (Lower Walmer, Wellington Ward) Derek Murphy Conservative Party
Walmer Parish Council (Lower Walmer, Wellington Ward) David Henry Thompson
Walmer Parish Council (Upper Walmer Ward) Clive Alexander Grant Independent
Walmer Parish Council (Upper Walmer Ward) Pat Heath Conservative Party
Walmer Parish Council (Upper Walmer Ward) Ray Osmond Independent
Walmer Parish Council (Upper Walmer Ward) Brian David Pitcher
Whitfield Parish Council Keith Norman Barraclough
Whitfield Parish Council Geoffrey Robert Cole
Whitfield Parish Council David Leslie Ditcher
Whitfield Parish Council Jeff Goodsell Independent
Whitfield Parish Council Keith Gowland
Whitfield Parish Council Tony Lamont
Whitfield Parish Council Carrol Ann Moore
Whitfield Parish Council Alfred Edward George Patrick Race
Whitfield Parish Council Salim Khamis Rashid
Whitfield Parish Council Roger Simcock
Wingham Parish Council Sharon Elizabeth Addis
Wingham Parish Council Enid Brice
Wingham Parish Council Mark James Brice
Wingham Parish Council Bryan Arthur Charles Curtis
Wingham Parish Council Peter Frederick Prebble
Woodnesborough Parish Council Brenda May Baker
Woodnesborough Parish Council Alastair Boniface
Woodnesborough Parish Council Gary William Boorman
Woodnesborough Parish Council Linda Margaret Butcher
Woodnesborough Parish Council William Leonard David Ford
Woodnesborough Parish Council Stephen Peter Hoskins
Woodnesborough Parish Council David Graham Humphrey-Woodward
Woodnesborough Parish Council Douglas Charles Smith
Worth Parish Council (Worth Village Ward) Stephen James Acourt
Worth Parish Council (Worth Village Ward) Miriam Elizabeth Bull
Worth Parish Council (Worth Village Ward) Ian Gilbert Morris Martin
Worth Parish Council (Worth Village Ward) Anthony Nye
Worth Parish Council (Worth Village Ward) Michele Donna Parnell